• 80 let výročí heydrichiády

Pardubický kraj si bude připomínat 80 let od heydrichiády

Aktualizováno: 9. 12. 2021


Po půlnoci 29. prosince 1941 byly na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava vysazeny tři paradesantní skupiny Anthropoid, Silver A a Silver B s cílem pomoci domácímu odboji se spojením s Londýnem, ale především s úkolem uskutečnit likvidaci zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V odvetě za atentát provedený 27. května 1942 byly vypáleny obce Lidice či Ležáky a popraveny tisíce českých vlastenců a odbojářů. Pardubický kraj, na jehož území se velká část odbojové činnosti odehrávala, si bude právě od 29. prosince připomínat klíčové události a osobnosti celého období heydrichiády, a to ve spolupráci s Památníkem Lidice, Památníkem Ležáky, Československou obcí legionářskou a dalšími organizacemi.


„Náš kraj je nedílně spjat s řadou klíčových momentů období heydrichiády, které patří jednoznačně mezi nejsmutnější období našich novodobých dějin. Proto jsme se ve spolupráci s Památníkem Lidice, Památníkem Ležáky a Československou obcí legionářskou rozhodli toto smutné výročí důstojným způsobem připomínat. Chceme tak připomenout osudy odbojářů a především uctít památku těch, kteří za své činy zaplatili životem,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.


Logo vypráví příběh heydrichiády

Celý výroční rok bude akce spojené s heydrichiádou v Pardubickém kraji doprovázet logo, které bylo pro tyto účely speciálně navrženo. „Naším cílem bylo vytvořit logo, které bude vyprávět příběh heydrichiády a bude důstojným způsobem připomínat klíčové události. Zároveň však nutí k přemýšlení a rozklíčování svých jednotlivých součástí a provází nás celým obdobím od seskoků až po popravy na pardubickém Zámečku,“ vysvětlil hejtman Martin Netolický.


Webové stránky představí klíčové aktéry a události

Součástí připomínky 80 let od heydrichiády bude také speciální web. „Ve spolupráci s Památníkem Lidice a panem ředitelem Stehlíkem připravujeme webové stránky, které budou rozcestníkem pro zájemce o jednotlivé akce pořádané ve výročním roce. Zároveň chceme na tomto webu připomenout klíčové události heydrichiády, ale také klíčové aktéry, a to včetně těch méně známých. Paralelně chceme také aktéry a události připomínat na facebookové stránce Pardubického kraje či Instragramu,“ řekl hejtman Netolický.